نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بزرگداشت روز کارگر

بزرگداشت روز کارگربزرگداشت روز کارگر ، این ستون فقرات استقلال کشور و این اسطوره سرنوشت ساز و رهایی بخش از وابستگی ها و پیوستگی ها ، وظیفه ای است ملی  ،  اسلامی و همگانی . « بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران »

  قشر عزیز کارگر مایه افتخار ما و نظام جمهوری اسلامی است .« مقام معظم رهبری »

........................................................................................................................................................ 

 زندگی اجتماعی مستلزم همکاری و برآوردن نیازهای متقابل انسانهاست. این امر منجر به تقسیم کار و توسعه تخصص ها و مهارتها شده و روابط اجتماعی و سازمان یافته ی او را در قالب نهادها و مؤسسات گسترش داده است. کار انسان، هم با تجربه و دانش او در آمیخته، هم به صورت یک امر فرهنگی و ارزشی جلوه گر شده و بدین سان بین اندیشه، کار و روابط اجتماعی پیوند ناگسستنی پدید آمده است .

در خصوص مفهوم حقوقی کار باید گفت: حفظ حقوق و حرمت انسانها با رعایت قوانین و اصول حقوقی که امروزه به آنها قوانین و مقررات می گویند تضمین می گردد. یکی از مفاهیم اصول و قواعد حقوقی کار امنیت شغلی است که علی رغم تأکید مسئولین جامعه کارگری متأسفانه تاکنون کمتر به آن توجه شده است .

دلیل تأکید بر مقدمه فوق قرار گرفتن در سالی است که توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی نامگذاری شده است.

جامعه کارگری تاکنون بیشترین تعامل و همدلی را با مسئولین محترم نظام و دولتهای منتخب ملت داشته و خواهد داشت و این نامگذاری را به فال نیک گرفته انتظار دارد تعامل و همکاری هر چه بیشتر و بیش از پیش را در دولت محترم تدبیر و امید در خصوص امنیت شغلی، معیشت و رسیدگی به مشکلات این قشر عظیم و کم توقع شاهد باشیم. امروز روزی است که کارگران جهان برای رفع تبعیض، حقوق و مزدی عادلانه، حمایتهای اجتماعی مثل بازنشستگی، درمان و از کارافتادگی، منع کار اجباری کودکان، حق آزادی تشکلات، به رسمیت شناختن قانون اعتصابات کارگری برای احقاق حق، دفاع از حقوق زنان و... گردهم می آیند.

جامعه کارگری استان امروز نیز طبق سنوات معمول در این روز بزرگ و جهانی گردهم آمده تا ضمن اعلام وفاداری به آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی و دست آوردهای انقـــــــلاب اسلامی خواسته های بحق خود را در قالب قطعنامه ی این مراسم به گوش مسئولین محترم رسانده و بر حل مشکلات عدیده خود تأکید نماید.

1-قانون کار جمهوری اسلامی ایران از جمله دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی می باشد که از طرف بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به یادگار گذاشته شده و جامعه کارگری با تمام قدرت از مفاد آن حمایت خواهد کرد.

2- برقراری امنیت شغلی و جلوگیری از اخراج بی رویه کارگران اساسی ترین خواسته این جامعه عظیم می باشد. قراردادهای موقت کار در مشاغل مستمر از جمله معضلاتی است که علاوه بر نابود کردن امنیت شغلی، راه را برای پایمال نمودن حق شرعی و سوء استفاده بعضی از کارفرمایان به ویژه در بخش شرکتهای خدماتی و پیمانی به دنبال داشته است . از مسئولین محترم به ویژه دولت محترم تدبیر و امید لغو قراردادهای موقت در مشاغل مستمر را تقاضــــا می نمائیم.

3-با توجه به ایجاد و گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و عدم پوشش چتر حمایتی قوانین کار و تأمین اجتماعی بر کارگران مناطق مذکور، می توان گفت که نیروی انسانی به اسارت و بندگی کشیده شده است. این امر به دلیل اینکه راه را برای دست اندازی افراد سودجو به حقوق انسانها هموار نموده، مغایر با بند ( ج ) از اصل دوم و اصل چهلم قانون اساسی است و زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نمی باشد. جامعه کارگری درخواست می نماید ، مسئولین امر و دولت محترم به هر طریق ممکن تدبیر و تمهیدات لازم را برای قرار گرفتن کارگران مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تحت پوشش قوانین کار و تأمین اجتماعی اتخاذ نمایند.

4-به استناد ماده 117 قانون مدیریت خدمات کشوری سازمان تأمین اجتماعی نهاد عمومی و غیر دولتی است که به دلیل اینکه مشمول ماده 3 همان قانون می باشد طبق قاعده تصمیم گیری راجع به منابع آن باید در عهده صاحبان و مالکان آن قرار داده شود . سهم و آورده دولت محترم در منابع سازمان 3% حق بیمه وصولی است که آن هم در حال حاضر نزدیک به 100 هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است. فلذا؛ مخالفت شدید خود را با ادغام درمان سازمان در نظام بیمه سلامت و وزارت بهداشت اعلام و حفظ استقلال سازمان تأمین اجتماعی را در تمام بخشها به ویژه بخش درمان از دولت محترم درخواست می نمائیم.

5- براساس مفاد قانون بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان آور و ماده (14) آئین نامه اجرایی قانون مذکور، پرداخت 4% حق بیمه مشمولین قانون به عهده کارفرما می باشد و در هیچ کجای قوانین یاد شده وصول یا پرداخت 4% حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور از سوی کارگران پیش بینی نشده است. متأسفانه صدور بخشنامه شماره 5/49 مستمریها دست آویزی شده است ، تا شعب تأمین اجتماعی از اعلام ترک کار و صدور حکم بازنشستگی مشمولین قانون خودداری نمایند. جامعه کارگری بارها در جلسات با مسئولین محترم حل این مشکل غیر اصولی را درخواست نموده و متأسفانه تاکنون این خواسته به طور کامل برطرف نشده است. فلــذا  ؛ از مدیر عامل محترم سازمان تأمین اجتماعی اتخاذ تصمیم عاجل و نجات مشمولین را از بلاتکلیفی موجود درخواست می نمائیم.

6- بدهی های دولت به سازمان تأمین اجتماعی به مرز صد هزار میلیارد تومان رسیده که طبعاً سازمان را در ارائه خدمات مطلوب به بیمه شدگان دچار مشکل خواهد نمود . فلذا؛ نظر به اینکه انجام وظایف سازمان در گرو بنیه مالی آن می باشد ، و از طرفی انباشت و افزایش بدهیهای فعلی در آینده دولت را نیز با مشکلات عدیده تری در پرداخت مواجه خواهد کرد، از دولت محترم پرداخت بدهیهای مذکور را به هر طریق ممکن درخواست می نمائیم.

7-جامعه کارگری ضمن اعلام حمایت از گروه تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان تامین اجتماعی، عدم مبارزه با فساد مالی و اداری را تحت هر عنوان ظلم مضاعف بر مستضعفین جامعه بویژه بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی دانسته و از ریاست محترم قوه قضاییه پیگیری پرونده متشکله را تا حصول نتیجه درخواست می نماید .  

8- رکود صنایع و افزایش آمار بیکاری از علل اصلی اخراج دسته جمعی کارگران و در نتیجه ناهنجاریهای اقتصادی و اجتماعی می باشد.پی ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامی جهت ایجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محرومیت در زمینه های تغذیه، مسکن و کار و بهداشت و تعمیم بیمه در بند 12 از اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی به دولت تکلیف شده است. از دولت محترم فراهم نمودن زمینه های لازم را جهت حفظ اشتغال موجود، ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی درخواست می نمائیم.

9- برخورداری از تشکل های صنفی حق همـه ی کارگران است. از وزارت محتـــرم کار درخواست می نمائیم امکانات و تمهیدات لازم را جهت ایجاد و تقویت تشکلهای کارگری و صنفی در واحدهای تولیدی در نظر گرفته جامعه کارگری را در پیشبرد اهداف و ساختار تشکیلاتی با رویکرد سه جانبه گرایی یاری نماید.

10- طبق آمارهای مندرج در جراید بیشترین حوادث کار منجر به فوت و نقض عضو متوجه کارگران ساختمانی می باشد. به همین دلیل بیمه تمام کارگران ساختمانی از خواسته های جامعه کارگری می باشد که علی رغم پی گیریهای مجدانه نمایندگان محترم کارگری در مجلس و مصوبات موجود به طور کامل اجرا نشده است. ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات مثبتی که تاکنون انجام گرفته، توجه هرچه بیشتر مسئولین محترم را به این امر مهم درخواست می نمائیم.

11- اشتغال اتباع بیگانه در مشاغل صنفی ، صنعتی و ساختمانی علاوه بر آثار مخرب آن بر بیکاری موجود بعضاً تبعات منفی و ناهنجاریهای اجتماعی و اقتصادی را در بر داشته و خواهد داشت. از مسئولین محترم اتخاذ تصمیم در ارتباط با ساماندهی امور مربوط به اتباع خارجی و اولویت دادن به اشتغال افراد بومی و ایرانی را درخواست می نمائیم.

12- بسیاری از بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی از نظر معیشتی در وضعیت اسفباری به سر می برند. خط فقر با اعلام مراجع قابل قبول بیش از دو برابر حداقل دریافتی بازنشستگان می باشد. با توجه به افزایش کمرشکن قیمتها در بخش انرژی، مایحتاج عمومی و مسکن انتظار این بود که هیأت محترم وزیران افزایش مستمری سال 1394 بازنشستگان را که از سرمایه و اندوخته ی خودشان تأمین و توسط سازمان تأمین اجتماعی پیشنهاد می شود، به دور از هرگونه تبعیض نسبت به تصویب درصد پیشنهادی اقدام و اندکی از حق قانونی مستمری بگیران را تأمین نماید که متأسفانه با تصویب 15 درصدی، دو درصد از مبلغ پیشنهادی را حذف نموده است. فلذا؛ از دولت محترم تقاضا داریم در مصوبه خود تجدیدنظر و نسبت به اصلاح مصوبه اقدام نماید.

13- تخصيص سهام عدالت به آحاد ملت يكي از شعارهاي اصلي دولت محترم بوده و مي باشد كه تاكنون چندين دهك خاص، از مزاياي اين طرح بهرمند گرديده اند، متاسفانه كارگران و همچنين بازنشستگان مشمول قانون تأمين اجتماعي، به جزء تعدادي محدود، هنوز در رديف ثبت نام و دريافت سهام قرار نگرفته و از اين حق همگاني محروم مي باشند و هر چندگاهي فقط وعده ثبت نام به اين قشر زحمتكش داده مي شود. رفع تبعيض و تمهيدات لازم را در جهت بهره مندي كليه كارگران، بازنشستگان و مستمري بگيران از سهام عدالت تقاضا مي نمائيم

14- جامعه کارگری استان تلاش دولت و دولتمردان محترم را در اجرای منویات مقام معظم رهبری که منتج به توافقات مثبت و حفظ حقوق حقه ی ملت ایران و ادامه فعالیتهای هسته ای در مذاکرات اخیر گردید ارج نهاده آمادگی خودرا در سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی جهت پیشبرد اهداف تا رسیدن به نتیجه مطلوب اعلام می دارد.

 

                                                          والسلام علیکم و رحمه ا... و برکاته

                                                         کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران استان یزد