نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

برگزاری مراسم گرامیداشت هفته تأمین اجتماعی در یزد

برگزاری مراسم گرامیداشت هفته تأمین اجتماعی در یزد


به مناسبت هفته گرامیداشت تأمین اجتماعی

    به مناسبت  هفته گرامیداشت تأمین اجتماعی مراسمی ، با حضور مدیر کل سازمان تأمین اجتماعی ، قائم مقام مدیریت درمان سازمان، کارشناسان ارشد درمان تأمین اجتماعی، دبیراجرایی خانه کارگر، رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیران استان یزد و جمعی از نمایندگان تشکلات کارگری در محل خانه کارگر استان یزد برگزار گردید.

 

در این مراسم آقای صابری مدیر کل سازمان تأمین اجتماعی استان یزد در خصوص پیگیری جهت وصول مطالبات تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه 23% مطالبات نزد  یک شرکت  و 42% آن نزد 10 شرکت دیگر می باشد اظهار داشت : ما پیگیر وصول مطالبات هستیم اما همواره سعی ما بر حفظ اشتغال کارگران بوده است . وی افزود : ما باید ماهیانه 46 میلیارد تومان حقوق مستمری بگیران بدهیم سعی ما همواره بر این بوده است که حقوق را بموقع پرداخت کنیم. مدیرکل تأمین اجتماعی همچنین با ذکر آمار و ارقامی به توضیح عملکرد تأمین اجتماعی در سالهای گذشته پرداخت و گفت : بیش از 80% مردم یزد بیمه تأمین اجتماعی هستند و در سال 1393 بیش از 910میلیارد تومان هزینه کرده ایم . وی در پایان خاطرنشان ساخت : سعی ما بر این است که مشکلاتی که در استان قابل حل است مرتفع و بقیه را در سطح کشور تا حصول نتیجه پیگیری نمائیم.

 

در این مراسم آقای دکتر خلیل ارجمند زاده قائم مقام مدیریت درمان تأمین اجتماعی نیز خاطر نشان ساخت : 81% مردم استان یزد بیمه شده اند . حدود 800 هزار دفترچه بیمه به شهروندان یزدی هویت داده است و طبیعی است که مسئولیت ما در مقابل چنین ساختار گسترده ای بعلت فراوانی بیمه شدگان بیشتر خواهد بود. در هر حال سازمان پاسخگو هست و ما نسبت به سالهای قبل پیشرفت قابل توجهی داشته ایم. وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته 8 میلیون مداوا سرپایی (درمان غیر مستقیم) و بیش از 3 میلیون و سیصد هزار نفر مداوای سرپایی (درمان مستقیم) توسط مراکز  درمانی تأمین اجتماعی و در بخش بستری 175000 خدمات داشته ایم . وی افزود: با توجه به کم شدن رشد جمعیت ، جمعیت سالمند

جامعه ، افزایش یافته و سن ازدواج به 35 سال رسیده است. دکتر ارجمند زاده گفت : تخت های بیمارستان شهدای کارگر به 300 خواهد رسید و درمانگاه تخصصی بافق 7 ماه زودتر از موعد راه اندازی خواهد شد. درمانگاه حضرت امیر(ع) شبانه روزی شده است و اظهار امیدواری کرد که درمانگاه ابرکوه نیز هرچه زودتر شروع به احداث شود.

در این مراسم همچنین آقای دهقانی دبیراجرایی خانه کارگر استان یزد ضمن عرض خیرمقدم و تبریک هفته تأمین اجتماعی به حضار، با اشاره به شورای گفتگو در استانها که برای رفع موانع تولید تشکیل گردیده اظهار داشت: متأسفانه بعضی از افراد بیمه و قانون کار را هم جزء موانع تولید می دانند . در واقع تأمین اجتماعی باعث رفع مشکلات تولید است نه مانع تولید . ما از تأمین اجتماعی انتظار داریم  در جهت وصول مطالبات خود از اهرمهای قانونی،  بیشتر استفاده کند . کسانیکه تأمین اجتماعی را مانع میدانند نسبت به تعهدات سازمان کم توجه اند.  بعنوان مثال اگر چنانچه بیمه بیکاری از سوی سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نمی شد و یا حقوق بازنشستگان با تأخیر پرداخت شود، چه مشکل عظیمی در سطح جامعه ایجاد می گردید. در آمارها داریم تا پایان سال 93 بیش از 40 میلیون جمعیت کشور تحت پوشش تأمین اجتماعی بوده اند . خدمات رسانی به این جمعیت کثیر ، کاری بزرگ و قابل تحسین است. ما رجاء واثق داریم مسئولین و دست اندرکاران سازمان تأمین اجتماعی و درمان، افرادی پاکدست و سخت کوش هستند، اما بیمه شدگان نیز باید خیالشان جمع شود که خدمات خوبی را دریافت می نمایند . بهر حال سازمان تأمین اجتماعی باید در جهت وصول 4% حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور اقدام جدی بعمل آورد تا کارگران در جهت بازنشستگی به زحمت نیفتند . در این مراسم آقای میرحسینی مسئول کانون بازنشستگان و مستمری بگیران استان یزد ضمن تبریک 25 تیرماه روز تأمین اجتماعی و با اشاره به مشکلات معیشتی و درمانی بعنوان دو مشکل عمده پیش روی بازنشستگان و مستمری بگیران خاطر نشان ساخت : متأسفانه تأمین اجتماعی در استان یزد در حدود 140 میلیارد تومان از بعضی افراد طلب دارد در حالیکه کمر مردم زیر بار درمان در حال شکستن است . چرا باید ما شاهد باشیم که سرمایه سازمان در حدود 6000 میلیارد در سطح کشور در دست دیگران بوده و از آن سوء استفاده نمایند . و اگر برای حفظ اشتغال مماشات میشود نباید باعث سوء استفاده آنها شود. از ابتدای انقلاب تاکنون هیچ دولتی به تأمین اجتماعی مساعدت نکرده است و ما نباید تاوان مهمانان ناخواسته را بدهیم. چرا باید بیمارستان شهدای کارگر یزد تا یک ماه برای کارگران بیمار وقت بدهند. ما ضامن دیگران نیستیم ما ضامن آنها هستیم که 63 سال است پول به تأمین اجتماعی پرداخته اند . درست است پول و سرمایه هنگفت کارگران نزد دولت و کارفرمایان باشد و کارگران هنگام نیاز به درمان ، باز برای بیمه تکمیلی اینهمه پول بپردازند ؟ آنها که می گویند درمان رایگان است دروغ می گویند ما مال اضافی نخواسته ایم ما فقط می خواهیم از سرمایه خودمان از صندوق بین النسلی بهره مند شویم . آقای میرحسینی همچنین خواستار شبانه روزی شدن درمانگاههای ملکی تأمین اجتماعی و تأسیس داروخانه شبانه روزی در بیمارستان شهدای کارگر شد. و از مسئولین خواست پرونده کسانی که به کذب بیمه قالیبافی یا ساختمانی شده اند مورد بررسی مجدد قرار دهند.

آقای دکتر مدرسی کارشناس درمان تأمین اجتماعی نیز یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود ایشان ضمن بیان گزارشی از عملکرد درمان سازمان تأمین اجتماعی خاطر نشان ساخت : درمانگاه بافق و مهریز دو شیفت شده وانشاا... با راه اندازی بیمارستان 150 تختخوابی سرطان در یزد کمبود تخت بیمارستان جبران خواهد شد. وی البته اذعان نمود که با وجود بیش از 80% بیمه شدگان مردم یزد در استان ؛ یکی دو بیمارستان نمی تواند پاسخگوی این جمعیت بیمه شده باشد.

شایان ذکر است در پایان مراسم تعدادی از نمایندگان کارگران به طرح سؤالات و مشکلاتی پرداختند و مسئولین ذیربط پاسخ مربوطه را اعلان نمودند.